Бережімо первоцвіти!
У весни багато прикмет. Одна з них – поява первоцвітів. З настанням тепла у наших лісах з’являються тендітні первістки оновленої землі. Ліс, напоєний весняними водами, прокидається від зимового сну.
Збирання первоцвітів дуже шкодить природі тим, що не дає можливості рослинам утворити насіння. До того ж пошкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки, повністю нівечаться рослини.
Зірвати стеблину з трьома первоцвітами означає, що загинуло 45–60 насінин. І, як наслідок – відсутність нових рослин. Для того, щоб з насіння конвалії виросла доросла квітуча рослина, необхідно 7–8 років. Сам процес проростання насіння є тривалим і складним.
За короткий термін первоцвіти мають встигнути вирости, відцвісти, утворити насіння, накопичити поживні речовини. І якщо ми перериваємо розвиток рослини, то в наступному році більше її не побачимо.
Продавати дикорослі рідкісні види рослин заборонено відповідно до ст. 9 Закону України «Про рослинний світ», Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» (ст. 88). У разі продажу «червонокнижних» рослин з порушника стягується компенсація за кожну рослину та накладається штраф.
Вихованці Васильківської місткої станції юних натуралістів впроваджують проект «Доля цих квітів у наших руках»: на заняттях гуртків знайомляться з первоцвітами, вивчають способи їх порятунку, проводять пропагандистсько-роз’яснювальну роботу. Ходять на екскурсії в приміський ліс, бачать, що на жаль, там не збереглися підсніжники, ряст, конвалії, сон в таких кількостях в яких бачили їх наші бабусі. Де-не-де ще збереглися купки підсніжників, ще десь проліски, на сонячній галявині зацвітає первоцвіт весняний. Саме в цей час їм потрібна наша допомога.
|